AffärslivNorr

Kaunis Iron i Pajala stärkte kassan trots dyra sjöfrakter

Kaunis Iron i Pajala stärkte kassan trots dyra sjöfrakter
Foto: Kaunis Iron pressbild

Kaunis Iron, som driver järnmalmsgruvan i Kaunisvaara utanför Pajala, fick in 222 miljoner kronor från verksamheten under tredje kvartalet, enligt delårsrapporten. Höga sjöfrakter pressade priset, men rörelseresultatet blev 8 miljoner kronor.

Kaunis Holding AB, moderbolaget till Kaunis Iron som bryter järnmalm i Tapuligruvan vid Kaunisvaara i Pajala kommun, publicerade sin delårsrapport för juli–september den 28 oktober.

Nettoomsättningen blev 410 miljoner kronor, jämfört med 616 miljoner kronor samma kvartal i fjol. Enligt bolaget beror minskningen främst på att två leveranser i fjol såldes med sjöfrakten inräknad, medan alla leveranser i år skett utan frakt. Rensat för fraktintäkterna var fjolårets siffra 532 miljoner kronor.

Rörelseresultatet blev 8 miljoner kronor (7) och resultatet efter skatt 7 miljoner kronor, lika mycket som ett år tidigare. Hittills i år har koncernen ett resultat på 10 miljoner kronor, jämfört med en förlust på 199 miljoner kronor efter de tre första kvartalen 2025.

Frakterna äter priset

Det realiserade priset vid utskeppningshamnen var 85 dollar per ton, mot 104 dollar ett år tidigare. Järnmalmsindexet Platts 65 låg i snitt på 113 dollar per ton (117). Prisnedgången förklaras enligt rapporten huvudsakligen av högre fraktkostnader till följd av oroligheterna i Mellanöstern.

– Oroligheterna i Mellanöstern gör att sjöfrakterna fortsätter uppåt och pressar marknadspriset, säger Linus Styrman, CFO, i rapporten.

Mer slig ur rikare malm

Gruvan bröt 1,68 miljoner ton malm under kvartalet, något mindre än i fjol (1,78). Eftersom järnhalten i malmen var högre, 27,0 procent mot 22,6 procent, ökade produktionen av järnmalmskoncentrat till 601 000 ton (435 000). Utleveranserna från Narvik uppgick till 537 000 ton (577 000).

De operativa kostnaderna sjönk med 60 miljoner kronor till 353 miljoner kronor, enligt bolaget främst tack vare mindre brytning av gråberg och en generellt lägre kostnadsnivå.

Kassan växte

Kassaflödet från den löpande verksamheten blev 222 miljoner kronor, mot minus 75 miljoner kronor ett år tidigare. Enligt rapporten beror det främst på att höga kundfordringar från föregående kvartal har betalats. Inga investeringar gjordes under kvartalet, mot 45 miljoner kronor samma period i fjol, vilket enligt bolaget är i linje med budget.

Likvida medel uppgick till 715 miljoner kronor vid kvartalets slut, upp från 506 miljoner kronor vid kvartalets början. Av dem är 193 miljoner kronor spärrade som bankgaranti till Länsstyrelsen i Norrbotten för efterbehandling enligt miljötillståndet. Skulderna till kreditinstitut var 30 miljoner kronor och fakturabelåningen 60 miljoner kronor. Rapporten redovisar inga obligationslån, och ingen utdelning betalades ut under kvartalet.

– Trots de utmanande förutsättningarna har vi upprätthållit planerade leveranser och produktion. Kassaflödet var positivt, främst genom en normalisering av rörelsekapitalet, vilket har bidragit till att stärka vår likviditet, säger Klas Dagertun, VD för Kaunis Holding AB, i pressmeddelandet.

Vad det betyder för Pajala

Produktionen och leveranserna gick enligt plan, skriver bolaget. Personalkostnaderna var 63 miljoner kronor, 10 miljoner kronor lägre än samma kvartal 2025. Hur många som är anställda framgår inte av rapporten.

Säkerhetssiffrorna försämrades. En olycka med frånvaro inträffade under kvartalet, och den totala olycksfrekvensen steg till 25 per miljon arbetade timmar, mot 4,4 ett år tidigare. Bolaget rapporterade också en allvarlig miljöhändelse, mot ingen samma kvartal i fjol. Vad händelsen gällde framgår inte av rapporten.

Rapporten innehåller ingen prognos. Fokus framåt är enligt bolaget att följa utvecklingen i omvärlden och bedriva en stabil och effektiv produktion. Miljötillståndet för gruvdriften har vunnit laga kraft, men den 30 september meddelade Kaunis Holding att den planerade börsnoteringen skjuts upp i väntan på ett bättre marknadsläge.

Nästa rapport, för fjärde kvartalet, ska publiceras den 26 februari 2027.

Fakta: Kaunis Holding, tredje kvartalet 2026

  • Nettoomsättning: 410 miljoner kronor (616)
  • EBITDA: 79 miljoner kronor (77)
  • Rörelseresultat: 8 miljoner kronor (7)
  • Resultat efter skatt: 7 miljoner kronor (7)
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten: 222 miljoner kronor (–75)
  • Likvida medel 30 september: 715 miljoner kronor, varav 193 miljoner spärrade
  • Produktion av järnmalmskoncentrat: 601 000 ton (435 000)
  • Utleveranser från Narvik: 537 000 ton (577 000)
  • Investeringar: 0 kronor (45 miljoner)
  • Siffror inom parentes avser tredje kvartalet 2025

Den här artikeln har producerats med stöd av tekniska system och externa datakällor. Vårt mål är alltid att rapportera korrekt, sakligt och relevant. Trots noggranna kontroller kan fel förekomma.

Fler artiklar i Industri & energi